Nakon
Subotička sinagoga je izgrađena u stilu mađarske secesije i spada u retke jevrejske crkve koje su izgrađene, a sačuvane u navedenom stilu. Druga je po veličini u Evropi i treća u svetu, a nalazi se I pod zaštitom Uneska. U proteklih nekoliko decenija niko nije vodio računa o zgradi, koja je svakim danom sve više propadala. Zbog oronulosti, verski obredi nisu mogli da se održavaju i samo u retkim prilikama, poput šabata kada se otvaraju vrata Sinagoge svi zainteresovani imali su priliku da vide kako objekat izgleda unutrašnjost objekta. Ovaj spomenik kulture, iako je svojom lepotom mamio uvek turiste, predstavnici Jevrejske opštine u Subotici nisu želeli da uvode turiste u objekat, jer je bio izuzetno ruiniran, ali sada je situacija promenjena.
Jošua Štajnfeld, predsednik Jevrejske opštine Subotica kaže da reč o velikom događaju ne samo za Suboticu, nego i za Srbiju.
„Ovo je jako značaj datum za sve nas. Subotička Sinagoga izgrađena je 1902.godine i tada je bilo oko 5000 Jevreja u Subotici, a nakon Drugog svetskog rata taj broj je značajno smanjen i sada u Subotici živi 250 Jevreja. Danas smo svi sretni jer nakon nekoliko decenija objekat je rekonstruisan i jevrejski hram je doveden u probitno stanje. Reč je o kulturnom objektu, gde se planira da se održavaju kulturne manifestacije“, rekao je Jošua Štajnfeld, predsednik Jevrejske opštine Subotica.
Predsednik Saveza jevrejskih opština u Srbiji, Robert Sabadoš objašnjava da su radovi konačno završeni nakon 40 godina da je ovo prvi put od 1945. godine urađena obnova ovako značajnog jevrejskog hrama u Srbiji.
“Ja sam beskrajno zadovoljan što su radovi privedeni kraju, a naročito što će se vratiti svojoj osnovnoj funkciji. Ovo je dug prema našim precima I da mi ostavimo svojim unucima. Sem što će služiti jevrejskoj zajednici za verske obrede, objekar će služiti I u turističke, ali I kulturne svrhe”, kaže Sabadoš.
Mađarski nacionalni savet Mađarske nacionalni manjine je Sinagogu proglasio objektom od posebne važnosti za ovu nacionalni zajednicu.U proteklih šest godina se pristupilo ozbiljnim radovima na rekonstrukciji Sinagoge je obezbeđen prošle godine. Restauracija subotičke Sinagoge, jednog od vrednih kulturnih objekata u našoj zemlji koji je UNESKO uvrstio u listu Svetske kulturne baštine trajala je duže nego što su u Jevrejsko opštini očekivali, jer pored četiri kupole koje su rekonstruisane, radovi na fasadi i unutrašnosati objekta su kasnili.
U obnovi Sinagoge, koja sada ima autentičan izgled kao 1902. godine kada je izgrađena, učestvovali su stručnjaci, građevinci i reastauratori iz Srbije i Mađarske. Vitraže, čuvena dela Mikše Rota, obnovila je porodica Stanišić iz Sombora, dok su stakleni delovi vrata i prolaza povereni Jožefu Kovaču i Rudolfu Mesarošu.
Ovo velelepno zdanje projektovali su arhitekt Marcel Komor i Deže Jakab. Sinagoga u Subotici našla se na listi “7 najugroženijih objekata u svetu” zbog izuzetnih kulturnih i umetničkih vrednosti, ali i zbog opasnosti u kojoj se nalazila.
Subotička sinagoga je jedan od najvrednih objekata koji odlikuje mađarska secesija, ukrasi od vitraža, dok četiri manje kupole simbolišu četiri strane sveta i oslonjena je na centralnu velika kupola, koja simbolizuje univerzum.
Autorka:Sandra Iršević
Foto: Subotica.com